KIR – rozliczenia międzybankowe
Opinie: Możliwość komentowania KIR – rozliczenia międzybankowe została wyłączona
KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa powstała w 1992 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich, 16 największych banków działających na rynku i Narodowego Banku Polskiego. Głównym zadaniem KIR jest obsługa transakcji międzybankowych i świadczenie usług rozliczeniowych dla banków, instytucji finansowych, przedsiębiorstw czy administracji państwowej. Izba odpowiada za realizację większości przelewów międzybankowych w Polsce. To KIR uruchomił system Elixir, który jest obecnie powszechnie używany w rozliczeniach międzybankowych.
- Elixir – system używany do rozliczania standardowych przelewów międzybankowych (zlecanych przez klientów indywidualnych, przedsiębiorstwa oraz same banki). Podstawą funkcjonowania systemu są sesje Elixir. Sam system powstał w 1994 roku i zastąpił system rozliczeń papierowych. Codziennie (tylko w dni robocze) odbywają się trzy sesje Elixir umożliwiające rozliczenia międzybankowe.
- Euro Elixir – system powstał w 2005 roku i służy do międzybankowych rozliczeń w euro. Umożliwia rozliczanie płatności krajowych oraz międzynarodowych. Funkcjonuje w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) i jest w pełni dopasowany do standardów panujących w innych krajach Unii Europejskiej.
- Express Elixir – system umożliwia realizację międzybankowych przelewów natychmiastowych. Środki księgowane są w czasie rzeczywistym. Rozliczenia odbywają się pomiędzy bankami bez firm pośredniczących. Pieniądze można przelać z konta w jednym banku na konto w innym banku w ciągu kilku minut.
- Ognivo – umożliwia elektroniczną wymianę informacji pomiędzy uczestnikami systemów rozliczeniowych, a także pomiędzy podmiotami współpracującymi z bankami.
- Usługi Swift – możliwa dzięki współpracy KIR z partnerem usługowym SWIFT.
- Paybynet – usługa pozwalająca na szybkie płatności internetowe. Transakcja realizowana bezpośrednio z rachunku klienta na rachunek odbiorcy.
- Invoobill – usługa pozwalająca klientom banku na dostęp do rachunków za masowe usługi i ich opłacanie prosto z konta w bankowości internetowej.
- Szafir – usługa elektronicznego podpisu. Pozwala na zastąpienie w komunikacji na linii klient – bank dokumentów papierowych dokumentami elektronicznymi.
- Emir – pozwala bankom wyeliminować całkowicie z obiegu wewnętrznego przelewy składane w papierowej formie.
- eArchiwum – obejmuje szereg usług z dziedziny archiwizacji, zarządzania, przetwarzania i udostępniania danych i dokumentów. Pozwala ograniczyć koszty związane z działaniem banku (klienta KIR).
KIR kojarzony jest głównie z realizacją rozliczeń międzybankowych i systemem Elixir, który stworzył i nadal rozwija. System ten zastąpił system SYBIR (System Bankowych Izb Rozliczeniowych). Był to polski system rozliczeń międzybankowych opierający się na dokumentach papierowych. Ostatecznie SYBIR przestał funkcjonować w 2004 roku. Od tego momentu rozliczenia międzybankowe realizowane są wyłącznie w formie elektronicznej. Systemy Elixir i SYBIR funkcjonowały razem przez dziesięć lat.