Przelewy natychmiastowy
Opinie: Możliwość komentowania Przelewy natychmiastowy została wyłączona
Przelew natychmiastowy tym różni się od przelewu tradycyjnego, że wykonywany jest niemal w czasie rzeczywistym. Standardowe przelewy realizowane przez banki w sesjach wychodzących i przychodzących (ustalanych indywidualnie przez każdy bank) i w oparciu o trzy sesje elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych Elixir mogą dotrzeć do klienta w ciągu godzin, tego samego dnia, co przelew został zlecony, dnia następnego po zleceniu przelewu, a nawet kilka dni później (gdy np. przelew został zlecony w piątek lub przed dniem ustawowo wolnym od pracy).
Jak zatem widać rozwiązanie to nie zawsze jest wygodne, może zająć dużo czasu i spowodować przykładowo odcięcie od środków finansowych (gdy przelew zostanie wysłany za późno odbiorca zamiast otrzymać przelew w piątek otrzyma go w poniedziałek). Rozwiązaniem takich kłopotów są właśnie przelewy natychmiastowe. Realizowane za pośrednictwem specjalnych systemów pozwalają na zaksięgowanie pieniędzy na koncie odbiorcy w ciągu nawet kilkunastu sekund od wysłania. Przypomina to przelewy wewnątrzbankowe (realizowane między rachunkami w tym samym banku) księgowane na bieżąco. Mówiąc o systemach pozwalających na przelewy natychmiastowe warto wspomnieć o dwóch niezależnych rozwiązaniach: BlueCash i Express Elixir.
System BlueCash został przygotowany przez firmę Blue Media. Rozwiązanie to polega na rozłożeniu przelewu wysłanego przez klienta na dwa przelewy wewnątrzbankowe. Wykorzystywane są do tego rachunki bankowe należące do firmy i założone w różnych bankach. Zasada działania jest prosta. Klient zlecając przelew za pośrednictwem systemu podaje dane odbiorcy. Pieniądze przelewane są jednak na konto w banku zleceniodawcy należące do firmy pośredniczącej. Następnie po rejestracji odpowiednich danych firma pośrednicząca wykonuje przelew ze swojego konta założonego w banku odbiorcy pierwotnego przelewu na to właśnie konto. W rezultacie mamy do czynienia z dwoma przelewami wewnętrznymi, co znacznie skraca czas oczekiwania na przelew. Dla klienta nie ma różnicy, jaka była droga przelewu, ważne jest że pieniądze można przesłać nawet w kilkanaście sekund.
System został przygotowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. W odróżnieniu od opisanego wyżej systemu BlueCash, w systemie Express Elixir nie ma pośredników zewnętrznych. Natomiast w odróżnieniu od standardowego systemu Elixir brak jest tu bankowych sesji przychodzących czy wychodzących (również sesji Elixir). Środki księgowane są niemal w czasie rzeczywistym. Pieniądze stanowiące zabezpieczenie transakcji zdeponowane są w NBP. Przelewy natychmiastowe w tym systemie mogą być wykonywane jedynie w złotych. Czas oczekiwania na środki to kilka minut.
Obydwa typy przelewów natychmiastowych są znacznym ułatwieniem dla klientów banków, ale jednocześnie mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dużo zależy również od samych banków (również on mają wpływ na koszt przelewu) i tego czy w ogóle uczestniczą w którymś z wymienionych systemów.